Jump to content

Felszálló ágban a hazai légi közlekedés

2017. 12. 16. 17:05

Az európai légi közlekedés az elmúlt 25 év sikerét ünnepli: két és fél évtized fejlődésének köszönhetően a kapacitás két és félszeresére nőtt, az árak pedig a 92-es tarifák huszonötödét teszik ki. A repülőtér „zöldülése” mellett számos fejlesztés van folyamatban Budapest határában, amelyekkel továbbra is a régió élmezőnyébe tartozhat a Liszt Ferenc repülőtér.

Huszonöt évnyi múltra tekint vissza az Európai Unión belüli légiforgalmi piac: a negyedszázadnyi fejlődésnek köszönhetően mára egymilliárdra tehető az utasok száma évente, a költségek pedig utas- és légitársasági oldalon is hatalmasat csökkentek. Míg egy négytagú család 1992-ben mai árfolyamon akár 1000 eurónyi összeget is fizetett egy Milánó–Párizs útért, ma ez már akár 100 euró alatt is megoldható – derül ki a a Budapest Airport és a Századvég közös kutatásából.

A technológia fejlődésének köszönhetően a repülőgépek is fejlődtek: míg ugyanezen a távon 25 éve egy ember utazásához mintegy 85 kilogramm üzemanyagra volt szükség, addig ma mindössze 54 kilogrammnyi üzemanyagot fogyasztanak a gépek egy utasra vetítve.

A fenntarthatóságra persze nemcsak a járművek, de a repülőterek működésében is egyre nagyobb figyelmet fordítanak az üzemeltetők: Európa számos repülőterén zajlanak jelenleg is környezetvédelmi fejlesztések, amiért az Európai Repülőterek Szövetsége (ACI Europe) idén nyáron többek közt a Budapest Airportot is kitüntette. Ugyanekkor egy másik elismerést is kapott a reptér: Jost Lammerst, a Budapest Airport vezérigazgatóját az ACI Europe igazgatótanácsába is beválasztották.

Környezetvédelmi fejlesztés is zajlik

A Budapest Airport jelenleg két nagy léptékű projekttel is hozzájárul a helyi közösségek életminőségének javulásához és az ország fejlődéséhez. A Greenairport program célja, hogy együttműködésre ösztönözze a repülőtér területén működő vállalatokat, és csökkentse azok energiafelhasználását, fejlessze az elektromobilitást és a szelektív hulladékgyűjtést, ezáltal pedig hozzájáruljon a környezet védelméhez.

A fejlesztéseknek köszönhetően a repülőtér jelentősen hozzájárulhat a hazai gazdaság növekedéséhez – áll a Századvég Gazdaságkutató Zrt. tanulmányában. Az elemzés szerint a jelenlegi 11,7 millióról mintegy 15 millióra növekedhet az éves utasszám 2023-ra, a repülőtér teherforgalmának növekedését pedig a 110 ezer tonnáról 139 ezerre becsülik a kutatók.

(Forrás: vakaciozzunk.hu;hirado.hu | Kép: pixabay.com)