Jump to content

A világ öt legextrémebb iskolája

2017. 02. 27. 16:30

A Dán luxustól a nigériai vízen úszó iskolán át a svéd gendersemleges suliig, öt olyan oktatási intézménybe nyerhetsz bepillantást, amelytől garantáltan leesik az állad.

Életünk első negyedét valamilyen oktatási intézményben töltöttük, alig várva a péntek délutánt, hogy kiszabaduljunk a falak fogsága közül. Na de mi a helyzet a világ másik felén, ahol pad helyett luxus lounge-ban tanulnak a nebulók, és beton helyett fából készült az iskola fala? Bizony léteznek olyan komplexumok, amelyek láttán azt kívánjuk, bár ott okosodhattunk volna. Jöjjenek a legek legjei.

A Makoko Úszó Iskola, Lagos, Nigéria

Talán mindközül a legérdekesebb, és legextrémebb. A suli a világ első és egyetlen ilyen kivitelezésű iskolája. Az afrikai tengerparti régiónál fellehető épületben nincs korcsoport szerinti osztályba sorolás. Kicsik és nagyok együtt tanulnak a vízen ringatózó padokban, a szünetben pedig a közös játszótérten pihennek, ugyanis az úszó iskolában még az is elfér.

A lebegő suli közel száz gyereknek tud biztonságos környezetet biztosítani a tanuláshoz, még az extrém időjárási körülmények ellenére is.

Iskola a kockában, Koppenhága, Dánia

Első pillantásra egy ultra-modern könyvtár, egy designos pihenősarok vagy bár jut az ember eszébe, nem pedig egy iskola. Nos ezek a kör alakú építmények valójában osztálytermek, amiket „doboknak” neveznek a helyiek.

Az oktatás egy nagy közös térben zajlik, aminek célja a kreatív gondolkodás fokozása és a komfortosság érzet megteremtése. A luxus körülményeket csak a középiskolások élvezhetik, és közülük is csak 1100 szerencsés, ugyanis ennyi a suli befogadóképessége.

Különleges képességű diákok iskolája, Ausztrália

A tradicionális oktatási struktúrát mellőző iskolába olyan gyerekek járnak, akik az átlagtól ilyen-olyan módon, de eltérnek. Ha hasonlítani kellene valamihez, akkor a hazai Waldorf iskolák tanrendjéhez, oktatási módszereihez lehetne hasonlítani az ausztráliai, színes homlokzatú komplexumot, ahol minden gyerek a saját szintjének és a képességeinek megfelelő oktatásban részesül.

Irodista iskola, Ohio, USA

Nem lehet idejekorán elkezdeni rá nevelni a gyerekeket az iroda unalmas, borzasztó és lélekölő közegére, úgyhogy már a középiskolában elkezdik. Ohióban található egy suli, ami gyakorlatilag egy iroda mása.

Nincsenek benne osztálytermek, sem padok helyette viszont van 300 elszeparált irodahelyiség. Minden diáknak saját számítógépe, és fülkéje van, egyénre szabott oktatási tervvel. 3-12 éves korig jelentkezhetnek a nebulók.

Gendersemleges suli, Stockholm, Sweden

Az iskola azt az elvet vallja, hogy minden gyermek egyelő, így a nemek közt sem tesznek különbséget. Egy kicsit túlzásba is viszik, mert a tanároknak mellőzniük kell a nemekre utaló személyes névmásokat. Például a „she” és „he” helyett „they”-t kell használniuk, ami bizonyos nyelvtani közegben furán hangozhat.

A rendszer célja, hogy leszámoljanak a sztereotípiákkal, és azok se érezzék magukat „másnak”, akik alapvetően eltérnek a nagy átlagtól. Ezzel a megközelítéssel mentálisan egészséges, független, és magabiztos gyermekeket szeretnének nevelni.

 

További érdekességekért, bátran keresd fel a Vakációzzunk Facebook oldalát!

(Forrás: vakaciozzunk.hu | Kép: brightside.me)