Jump to content

Nagy a munkaerőhiány a turizmus-vendéglátásban

2015. 10. 20. 12:30

Nem csak a Balatonnál érezhető a pincérek, szakácsok, kézilányok számának megcsappanása, hanem az ország egész területén. A vendéglátózás már nem akkora slágerszakma, mint tíz évvel ezelőtt. De mi lehet az ok?

Az ágazat annak ellenére, hogy sokáig telített volt mindig képes volt újabb és újabb frissen végzet szakmabelit foglalkoztatni, most mégis aki csak tud, menekül az itthoni vendéglátásból.

Az okok elsősorban a hosszú és nehéz munkaórákban és az alulfizetettségben keresendők. A szakmában dolgozók jövedelme mindössze a magyarországi átlagbér 60-70 százaléka, sokan a minimálbérért dolgoznak, míg külföldön ennek három-négyszeresét is megkereshetik, azonos munkakörben.

Ruszinkó Ádám turizmusért felelős helyettes államtitkár arról beszélt, hogy az ágazatban nagyjából 400 ezren dolgoznak, becslések szerint a főszezonban közel félmillióan. Kormányzati cél, hogy a szakképzett munkaerő ne vándoroljon el. A belföldi turizmus jelentősége kiemelkedő: a vendégek 52 százalékát, a vendégéjszakák közel 49 százalékát adja, fontos bevételt, munkalehetőséget jelent a fővároson kívül. Szavai szerint a munkaerő megtartása érdekében az állam feladata a kereslet élénkítése, amivel az árak, majd azt követően a bérek is emelkedni tudnak. Erre szolgál a SZÉP-kártya, amivel idén szeptemberig 12 százalékkal többet, 65 milliárd forintot költöttek el. További megoldások közé sorolta a turisztikai kínálat fejlesztését döntően uniós forrásból, a kedvezőbb gazdálkodási környezet kialakítását, energiaárak csökkentését. Jelezte: a vendéglátóipari képzés reformjának keretében a tárca a szakmai szervezetekkel együttműködve új struktúrát alakított ki, folyamatban van az OKJ-módosítás, amiben egyebek között speciális szakképzéseket, mint diétás cukrász vagy élelmezésvezető vezetnek be.

Rolek Ferenc, az MGYOSZ alelnöke is az áfacsökkentés szükségessége mellett érvelt, de javaslataik között említette a vállalati terhek csökkentését vagy azt, hogy a TB járulék reálértékben ne növekedjen. Szintén úgy vélte, hogy az elvándorlás megállításához az oktatási rendszer az egyik kulcsterület, a megfelelő utánpótlás nevelésen vagy akár a hátrányos helyzetű rétegek integrálásán keresztül.

További érdekességekért, bátran keresse fel a Vakációzzunk Facebook oldalát!
(Kép: careercast.com Forrás: vakaciozzunk.hu/MTI)