Jump to content

Környezetbarát módon készülnek a szezonra az állatkertek

2016. 03. 08. 16:00

Termálvíz, hulladékhő, napelem, biodóm. Az állatkertek többféle környezetbarát megoldással igyekeznek a különféle állatfajoknak a legjobb életteret nyújtani. 

A Széchenyi Fürdő vizének, illetve hőjének nagy szerepe van benne, hogy a fővárosi állatkert lakói otthonosan érzik magukat. Hanga Zoltán, az intézmény szóvivője a műsorban kifejtette, a harmincas években épült ki az a vezetékrendszer a fürdőből, amely a termálvizet szállítja át az állatkertbe. Ezt normál csapvízzel megfelelő arányban elegyítve tudnak meleg termálvizet tölteni a vízilovak medencéjébe.

A vízilovaknak, illetve más afrikai, vagy trópusi állatoknak elsősorban nem kellemes fürdővízre, hanem az eredeti életterüknek megfelelő körülményekre van szükségük. A szóvivő szerint ennek megfelelően viszonylag korán kezdődik és későn fejeződik be a fűtési szezon az intézményben.

Mindehhez nagyon sok energiára van szükség, amelynek előállítása komoly teher az állatkerteknek és végeredményben a bolygónak is. A Fővárosi Állat- és Növénykert energia-felhasználásának korszerűsítését a Széchenyi Fürdő hetvenfokos termálvizével sikerült megoldani.

Hanga Zoltán kifejtette, a hetvenfokos vizet hűteni kell, gyakorlatilag hulladékhő is keletkezik, ezt kapja meg az állatkert. Vagyis területére már nem a termálvíz, hanem az általa felmelegített, 61 fokos meleg víz érkezik, amelyet az elefántház pincéjéből osztanak el a különféle alközpontokba, tulajdonképpen ezzel működik a fűtés.

Ez nemcsak környezet-, hanem pénztárcabarát is. Szavai szerint éves szinten a földgáz felhasználásban a megtakarítás százezer köbméterekben mérhető, téltől függően több millió, vagy néhány tízmillió forint is lehet.

A veszprémi állatkertben is kiemelt fontosságú a környezetbarát üzemeltetés. Török László, a kert igazgatója kifejtette, egy állatkerti fejlesztésnél alapvetően az állatoknak építik a létesítményeket, hiszen a legfontosabb, hogy minden igényüket kielégítsék, de ugyanilyen fontos, hogy könnyen fenntartható, hosszú távon finanszírozható projektet hozzanak létre.

Erre jó példa az állatkert elefántháza, amely a közelmúltban még Energiahatékonysági Különdíjat is nyert. Szavai szerint a külső falakon húsz centi szigetelést helyeztek el, a fűtés faelgázosító kazánnal történik, valamint az elefántház mellett egy kisebb napelemparkot is telepítettek. Az ormányosok fürdővizét is napenergiával temperálják.

 

További érdekességekért, bátran keresse fel a Vakációzzunk  Facebook oldalát!
(Kép: /bakony-balaton.hu Forrás: vakaciozzunk.hu/hirado.hu)