A Lapföldön élő mikulás, évente turisták több ezrét vonzza Finnországba. Levelek ezreit küldik szerte a világból neki, oda az Északi- Sarkkörre. A télapó-szenzációt kihasználva egy hatalmas turistaparkot létesítettek, ami 'Christmas Land' néven üzemel.
A télapó eredeti finn neve: Joulupukki, ami a saját nyelvükről lefordítva azt jelenti, hogy: ’Karácsonyi Kecske’. A furcsa elnevezés egy helyi legendából származik, miszerint karácsony környékén mindig jött egy kecske, aki terrorizálta a lakókat és ajándékot követelt tőlük, amelyekért cserébe ő sosem adott egyet sem. Viszont, ahogy az idő telt s múlt a kecske lett az, aki az ajándékokat adta, így terjedt e a köztudatban a Karácsonyi Kecske elnevezése az ajándékot hozó télapónak.
Karácsonyra mindenki igyekszik otthon lenni, a halászok december 21-én St. Thomas napján kikötik hajóikat, és hazatérnek az ünnepekre. Nem csak az emberek, hanem az állatok is ünneplik a karácsonyt, akik gazdáik által saját mini karácsonyfát, vagy épp fenyőfára aggatott finomságot, húst vagy szalmát kapnak. A finnek egyébként kiváltképp szeretnek szaunázni 25-én.
A Szenteste a finnek számára nagyon különleges és fontos, az összes karácsonyi nap közül ez a legfontosabb. Reggelire kötelezően rizs zabkását kell enni szilvalével. Ezt követően kell megvásárolni a fát, ami majd feldíszítenek.
Karácsony napján szokás, hogy az családtagok meglátogatják elhunyt szerettük sírját. A temető ilyenkor gyertyafényárban úszik.
Az ünnepi menüt reggel szokás elfogyasztani. Az előtel szokásosan Lutehalból (sós hal) készül, a főfogás disznóláb krumplipürével, amely nyírfakéreg dobozban érlelődik a lángon. A desszert sült puding szilvalekvárral. Egy-egy pudingba mandulát rejtenek. Aki azt megtalálja szerencsés lesz a következő évben.
Az étkezést követően jön a mikulás, akit a gyerekek nagy üdvrivalgással köszöntenek.
További érdekességekért, bátran keresse fel a Vakációzzunk Facebook oldalát!