A régészek egy ősi ólom szarkofágot találtak a Notre-Dame-székesegyház alatt egy szentélykorlát maradványaival együtt. A székesegyház jelenleg is felújítás alatt áll a 2019-es pusztító tűz után.
A Notre-Dame a 12. századból származik, így elővigyázatosságból a 100 méter magas fa tetőgerinc helyreállítását megelőzően, ásatási munkálatokat rendeltek el.
Az ásatási hely egy 18. századból származó köves réteg alatt található. Az alsóbb rétegek a 14. századból származnak, és van néhány, mely a 13. század elejére nyúlik vissza – közölte a francia kulturális minisztérium.
Christophe Besnier, a francia régészeti intézet munkatársa elmondta:
„Sikerült bejuttatnunk egy kis kamerát, melynek segítségével szövetmaradványokat, szerves anyagokat, mint például hajat és növényi maradványokat láttunk.”
A régészek szerint az ólom koporsó valószínűleg a 14. századból való, mely egy magas rangú személyé lehetett. Ha bizonyosságot nyer a lelet – rendkívüli lehet a felfedezés – olvasható a CNN oldalán.
Az ásatások során egy gödröt is feltártak az átépítés alatt álló katedrális padlója alatt, amely valószínűleg 1230-ra datálódik.
A kereszthajó padlózata lenyűgöző, értékes minőségű maradványokat tartalmaz
– mondta Roselyne Bachelot francia kulturális miniszter, hozzátéve, hogy az ásatási munkálatokat március 25-ig meghosszabbították.
A notre-dame-i tűz egész Franciaországot sokkolta. Az emberek könnyes szemmel, döbbenten nézték, ahogy a lángok martalékává vált a székesegyház tornya. A tervek szerint a párizsi Notre-Dame 2024-ben nyílik meg újra a nagyközönség előtt.