Az világ gyorsütemű fejlődése kiszorította az alig száz évvel még serénye működő malmokat a köztudatból. Sőt, mára alig maradtak olyan malmok, amelyek a régi kor szellemét idézik. Az egykor a magyar táj szerves részét képző malmok, mára múzeumként funkcionálnak, rosszabb esetben pedig az idő martalékává váltak. Az országszerte fellelhető malmok közöl az öt legpazarabbat gyűjtöttük össze, amelyek különleges atmoszférája megér egy misét.
Csopak és a vígmalmok
Csopakon két malom is található, amelyek ugyan nyomokban hasonlítanak eredeti állapotukra, ám mégis kiváló hangulatkeltőnek bizonyultak. Az egykori molnár malom ma csárdaként üzemel, ahogy az egykori vízi malom is.
Szeged
A malmok közt a legklasszikusabb darab a Faragó-féle malom. Az 1900-as évek végén teljes körű felújításon ment keresztül, és azóta is nyitva áll a látogatók előtt.
Az eredeti felülhajtós malmot 1821-ben Czékus Andor építette Benke István szélmolnárral 1900-ban vásárolta meg Faragó György és 49 évig iparszerűen használta a malmot. Működése alatt lett híressé a malom Dankó Pista nótája által hogy "Nem fúj a szél, nem forog a dorozsmai szélmalom", melynek szövegét Papp Zoltán írta.
Az építmény hányatott sorsára jellemző, hogy 1970-ben összedőlt. A végleges pusztulástól az mentette meg, hogy műemléki védelem alatt állt. 1971-től teljes újjáépítésre került sor, ami három év alatt fejeződött be. A szélmalom sorsa 2006-ban fordult jobbra, amikor Szeged város tulajdonába került.
Ópusztaszer
Valószínűleg ritkán mondanak olyat egy malomra, hogy gyönyörű, de a Szentes-Dónát térségben található malom tényleg az. A klasszikus megjelenésű szálmalom kiállta az idő próbáját, és a mai napi eredeti fényében pompázik.
Kács
Az Eger és Miskolc között található településen egy műemlékvédelem alatt álló malom található. A Szalay-malom ugyan erőteljesen felújításra szorul, de malomjellegén ez mit sem ront. Az egykori patakmalom 1888-ig üzemelt, azóta pedig a kíváncsi szemek kedvelt helyszínévé vált.
Dunaalmás
Az erdők és festői dombok tövében meghúzódó, 1500 lelket számláló gyönyörű Duna parti község Komárom-Esztergom megye északi peremén található. A hegyről a vidék szép látképe tárul a néző elé, ami miatt már magában kiváló úti cél. Az izgalmakat, azonban egy különlegesen felújított malom is szolgáltatja, amit 1917-ben dízelmotoros malommá alakítottak. A malom 1964-ig működött, és egyike volt azon kevésnek, amely ilyen jellegű modernizáláson esett át.
További érdekességekért, bátran keresd fel a Vakációzzunk Facebook oldalát!