Japánban a cseresznyefavirágok iránti rajongás egészen a 8. századig nyúlik vissza. A március végétől április elejéig tartó időszakban a japánok a parkokba kiülve, a családdal, a barátokkal közösen csodálják a nyíló virágokat, miközben esznek-isznak és jól érzik magukat.
A cseresznyefa-virágzás azonban nemcsak az esztétikai értéke miatt bír nagy jelentőséggel a szigetországban. Habár alig néhány hétig tart Japán-szerte, hatalmas üzletág épült köré az elmúlt években, és önmagában évi több száz milliárd jenes bevételt eredményez az államnak.
Ilyenkor mindent a cseresznyefavirág mintája borít be, még a sörösdobozok is rózsaszínbe „öltöznek”, nem beszélve a cseresznyevirág ízesítésű limitált édességekről, csokoládékról és üdítőkről.
Az elmúlt 10–15 évben, mióta a média is felkapta a cseresznyefa-virágzást, az érdeklődők száma jelentősen megugrott, és a turisták közül is egyre többen választják ezt az időszakot az ország felkeresésére. Kínából 2019-ben rekordszámú, több mint kilenc és fél millió turista volt kíváncsi a virágzásra – olvasható a Japan Times cikkében.
Jelenleg azonban az utazási korlátozások és ennek eredményeként a turisták hiánya kedvezőtlen hatással van az ország gazdaságára.
Az érdeklődők hiánya miatt a cégeknek új, kreatív megoldásokat kellett kigondolniuk, hogy a veszteségük ne legyen számottevő. Egyes vállalatok újfajta módokat javasolnak a cseresznyefa-virágzás megcsodálására.
Tokió legnagyobb taxitársasága, a Nihon Kocu például kétórás virágnéző taxiutat ajánl az érdeklődőknek, melyen a legkedveltebb virágnéző helyszíneket veszi sorra.
A Space Market cég, amely ingatlan-bérbeadással foglalkozik, beltéri virágnézést ajánl – olyan szobákat kínál, amelyek a virágzó cseresznyefákra néznek, vagy mesterséges cseresznyefákkal és virágokkal díszített belső tereket kínál, amelyeket akár egy-két órára is ki lehet bérelni.
A korlátozások ellenére a parkok látogathatók, de a rendezvényeket nem lehet megtartani, így nincsenek árusok az utcán, a parkokban, és a környék sincs feldíszítve. A parkokba néhányan így is kimerészkednek ünnepelni, de a legtöbben csak tisztes távolságból csodálják a virágzó fákat.