Jump to content

Hét érdekesség, amit nem tudtál a londoni buszokról

2017. 02. 03. 17:05

A baltával vágott idomokkal megáldott double deckerek az évtizedek alatt a brit főváros szimbólumává váltak a Big Ben mellett. A kétemeletes buszok, azonban izgalmas történetet tudhatnak magukénak, olyannyira, hogy még James Bondnak is köze van hozzá!

A londoni buszok már magukban is megérnek egy misét. Akkora rajongói táboruk van, hogy makettek és képek millió találnak gazdára évről évre a fanatikus gyűjtőknél. A buszok népszerűsége nem véletlen, elvégre ritkán látni olyan pofás járgányokat, amelyek kétemeletesek, és annyira beleillenének a városképbe, mint a double deckerek.

Az első busz

Az történelem legelső double deckerje valójában nem volt kétemeletes. A név a későbbiekben ragadt rá, ugyanis az első buszt, ami Paddington és Bank között közlekedett 1829-ben, három ló húzta. A mosatni tendenciával szemben csupán huszonkét utas számára volt elegendő ülőhely rajta, és nem épp a gyors utas szállításról volt híres.

Piros helyett színes

Egészen az 1907-es évig a buszok nem egységes piros színben rótták az utakat, hanem a szivárvány minden árnyalatában. A színek a buszok járatszámát jelölték akkoriban. Aztán az 1900-as évek elején jött az újítás, a vonalakat jelző színeket felváltották a számok, így a buszok is egységes árnyalatúvá váltak. Viszont egyetlen londoni busz sem kapta meg a 218, 239, 278-as számsort a mai napig.

Charles Dickens és a double decker

A brit író kedvelte a London jelképévé váló buszokat. Sőt olyannyira rajongott értük, hogy kvázi ódát írt hozzájuk. Az akkor még omnibuszként működő járatokhoz, e sorokat intézte: "from the glass-coach in which we were taken to be christened, to that sombre caravan in which we must one day make our last earthly journey, there is nothing like an omnibus."

Jegyárak

Miután már egységesítették a járatokat, és a lovakat lecserélték motorra, a jegyárak is megváltoztak. Az első buszjegy egy shilling-be, azaz öt pennybe került.

Zöld és piros buszok

Nem teljesen igaz, hogy minden busz egységesen pirosra festettek. A vidéki járatokat a környezethez való igazodás végett zöldre festettek, míg a városi buszok lettek a pirosak. A vidéki járatok a Routemaster nevet kapták, s mára mindössze kettő van belőlük szolgálatban, ezek a Trafalgar Square-től a Tower Hillig és Kensington High Street-től Aldwych-ig közlekednek.

Szinte sosem állnak meg

Talán több utast szállítanak a buszok, mint a londoni metróhálózat naponta. Míg utóbbi kihasználtsága négy millió fő, per nap, addig a double deckerek, hat millió embert szállítanak naponta. Szóval, majdnem egy Magyarországnyi embert.

A 007-es ügynük

A világszinten ismert ügynök, James Bond egy londoni buszról kapta kódnevét. Ian Fleming egy interjújában arról beszélt, hogy azért lett Bond 007-es, mert kedvenc pubjához e számozású busz szállította.

 

További érdekességekért, bátran keresse fel a Vakációzzunk Facebook oldalát!

(Forrás: vakaciozzunk.hu | Kép: pixabay.com, publicdomainpictures.net)