Mint mondta, a nyaralási szezonban az utazni vágyók körében egyre népszerűbb az Európai Egészségbiztosítási Kártya, melynek segítségével 31 európai országban vehető igénybe indokolt esetben „orvosilag szükséges” egészségügyi szolgáltatás, mégpedig a magyar egészségbiztosítás terhére.
Fontos tudni ‒ emelte ki a szakember, hogy az „orvosilag szükséges jelleget” minden esetben a kezelőorvos bírálja el, ennek megfelelően a kártyával közvetlenül az adott tagállam egészségbiztosítási szervével szerződésben álló egészségügyi szolgáltatóhoz kell fordulni, ahol az adott tagállam állampolgárát is megillető elvek alapján jár az ellátás.
A kártyát a járási hivatalok egészségbiztosítási osztályai adják ki, de minden kormányablakban személyesen vagy meghatalmazott útján is igényelhető, illetve postai úton, írásban, vagy vagy akár elektronikus úton az ügyfélkapun keresztül.
A kártya alapvetően az egészségügyi szolgáltatásra jogosultság végéig érvényes, de legfeljebb a kiállítástól számított 3 évre bocsátják ki,tehát a lejártát követően újra kell igényelni.
Árok Krisztina arra is külön felhívta a figyelmet, hogy a kártya nem váltja ki az utasbiztosítás szolgáltatásait, mint pl. a poggyászbiztosítás vagy extra baleseti biztosítások, illetve hogy magánegészségügyi szolgáltatókhoz sem fordulhatunk a kártyával.
Ugyanakkor az EU-kártya az orvosilag szükséges ellátásokat azok árára való tekintet nélkül fedezi – szemben a magánbiztosítási rendszer szerződéses feltételekben meghatározott összeghatárával.
Sokszor előfordul ‒ tette hozzá, hogy a biztosított rendelkezik ugyan az érvényes kártyával, ám utazás előtt nem találja azt. Ilyen esetben egy ún. ideiglenes kártyahelyettesítő nyomtatványt kaphat, amivel a szükséges ellátásokat ugyanolyan módon és mértékben veheti igénybe külföldön. Ez a nyomtatvány 90 napig érvényes.