Jump to content

Utazás kisállattal

2017. 07. 06. 09:05

Házi kedvenceink nélkül az utazás nem lenne teljes, ám négylábú barátainkat magunkkal cipelni a világvégére igen bonyolult feladat, de nem megoldhatatlan. Ebben nyújtunk segítséget, hogy neked már ne legyen gondod az utánajárással!

Szerencsére egyre több szállásadó ismeri fel a gazdis nyaralás adta lehetőségeket, így egyre több állatbarát szállás érhető el itthon és külföldön is. S míg a belföldi utazás nem rejt annyi nehézséget, a határokon átívelő állatos utazás nem egyszerű.

Határon túl állattal?

Lehetséges, csak érdemes ismerni a mikéntjét a dolognak, hogy ne több száz kilométeres utazás után ébredjünk rá arra, hogy valamit otthon felejtettünk, mi az átkeléshez szükségeltetett volna.

Ha az Európai Unión belül utazunk az állattal, akkor fel kell készülni arra, hogy nem lesz elegendő a kutyába, macskába ültetett chip, hanem neki is csináltatni kell útlevelet. A két ország közötti szabad és problémamentes utazáshoz ugyanis erre van szükség.

Az EU határain túl viszont nem szükséges az állatútlevél, hanem kerületi állatorvosnál kell kérni egy úgynevezett kiviteli igazolást, valamint egy papírt arról, hogy az állat rendelkezik a megfelelő oltásokkal és nem hordoz fertőző betegségeket. Nagyon fontos, hogy ha az EU-s tagállamokon kívülre tervezzük nyaralásunkat, mindenképpen tájékozódni kell arról, hogy milyen érvénye jogszabályok vonatkoznak a külföldről érkező állatokra (pl.: karantén).

Az állatútlevéllel a karantén teljes mértékben elkerülhető, mert az bizonyítja, hogy az állat minden oltását megkapta, viszont az EU-s tagállamon túli utazásnál sajnos ez nem járható út.

Állatútlevél, de honnan?

Nem olyan macerás beszerezni, mint amilyennek elsőre tűnik. Az útlevelet az állatorvos állítja ki, így szerencsére megspóroljuk az okmányirodás kiszenvedést. Az állatútlevelet minden olyan állatorvos kiállíthatja, akinek engedélye van az illetékes állat-egészségügyi hatóságtól az ebek veszettség elleni védőoltásának beadására.

Az állatútlevél kiadása nem hosszadalmas folyamat. Az állatorvos rögzíti a gazda és az állat alapvető adatait, a négylábú mikrochipjének sorszámát, a veszettség elleni védőoltás beadásának dátumát. Ami az árat illeti teljesen változó, az adott állatorvos tarifájától függ.

Ha az állat nem bírja a hosszas utazást, de mindenképp magunkkal akarjuk vinni, kíméljük meg a felesleges stressztől, és kérjünk nyugtatót vagy altatót, amivel kibírja a hosszas utazást. Ellenkező esetben nem csak az ő, de a mi utazásunk is borasztóan el lesz rontva, a nyaralás első lépése pedig ne kezdődjön rosszul senki számára sem.

 

(Forrás: vakaciozzunk.hu | Kép: pixabay.com)